# Decimal Fractions MCQ - CSEET QT

Updated: Oct 19, 2023

Q: 1 If 0.232323.... is converted into a fraction , then the result is

A) 1/5 B) 2/9

C) 23/99 D) 23/100

Answer & Explanation Answer: C) 23/99

Explanation:

0.232323...=0.23 =2399

68 43417

Q:2. Which of the following fractions is greater than 3 /4 and less than 5 / 6 ?

A) 3 / 5 B) 4 / 5

C) 7 / 5 D) 9 / 5

Answer & ExplanationAnswer: B) 4 / 5

Explanation:

3 /4 = 0.75, 5/6 = 0.833, 1/2 = .5, 2/3 = 0.66, 4/5 = 0.8, 9/10 = 0.9.

clearly 0.8 lies between 0.75 and .833.

4/5 lies between 3/4 and 5/6..

58 36788

Q:3. If 1.5x = 0.04y, then the value of ( (y - x) / (y+x) ) is :

A) 73/77 B) 7.3/77

C) 730/77 D) 7300/77

Answer & ExplanationAnswer: A) 73/77

Explanation:

x / y = 0.04 / 1.5 = 4 / 150 = 2 / 75.

= > ( (y - x) / (y+x) ) = (1 - (x / y)) / ( 1 + ( x / y)) = (1 - 2/75) / (1 + 2/75) = 73/77...

82 32142

Q:4. When 0.36 is written in simplest form, the sum of the numerator and the denominator is :

A) 15 B) 34

C) 64 D) 13

Answer & ExplanationAnswer: B) 34

Explanation:

0.36 = 36/100 = 9/25.

Sum of the numerator and denominator is 9 + 25 = 34

76 27530

Q:5. What decimal of an hour is a second

A) .0028 B) .0027

C) .0026 D) .0025

Answer & ExplanationAnswer: B) .0027

Explanation:

1 / (60 * 60) = 1 / 3600 = .0027

52 22794

Q:6. What will come in place of question mark in the following equation ?

54.(?)3 + 543 + 5.43 = 603.26

A) 6 B) 1

C) 9 D) 8

Answer & ExplanationAnswer: D) 8

Explanation:

Let x + 543 + 5.43 = 603.26. Then, x = 603.26 - (543 + 5.43) = 603.26 - 548.43 =54.83

Missing digit = 8..

11 22581

Q:7. A tailor has 37.5 metres of cloth and he has to make 8 pieces out of a metre of cloth. How many pieces can he make out this cloth ?

A) 300 B) 360

C) 400 D) 450

Answer & ExplanationAnswer: A) 300

Explanation:

Length of each piece = (1/8) m = 0.125 m

Required no of pieces = (37.5/0.125) = (375 * 100) / 125 = 300.

31 21108

Q:8. 3 x 0.3 x 0.03 x 0.003 x 30 =?

A) 0.0000243 B) 0.000243

C) 0.00243 D) 0.0243

Answer & ExplanationAnswer: C) 0.00243

Explanation:

3 x 3 x 3 x 3 x 30 = 2430. Sum of decimal places = 6

Therefore, 3 x 0.3 x 0.03 x 0.003 x 30 = 0.002430 = 0.00243

Q:9. A person was asked to state his age in years. His reply was , "Take my age 3 years hence, multiply it by 3 and subtract 3 times my age 3 years ago and you will know how old I am." What was the age of the person ?

A) 18 B) 20

C) 24 D) 30

Answer & ExplanationAnswer: A) 18

Explanation:

Let the present age of person be x years.

Then, 3(x + 3) - 3(x - 3 ) = x <=> (3x + 9) - (3x - 9) = x <=> x = 18..

18 16356

Q:10. 125 over 1000 in Simplest Form?

A) 2/9 B) 1/8

C) 3/8 D) 4/7

Answer & ExplanationAnswer: B) 1/8

Explanation:

125 over 1000 in Simplest Form means 1251000 in its simple fraction form.

Now, to get the simplest form of 125/1000, find the HCF or GCD of both numerator and denominator i.e, 125 and 1000.

HCF of 125, 1000 = 125

Then, divide both numerator and denominator by 125

i.e, 1251251000125 = 18

Hence, 18 is the simplest form of 125 over 1000.

Q:11. 4.036 divided by 0.04 gives

A) 1.009 B) 10.09

C) 100.9 D) None of these

Answer & ExplanationAnswer: C) 100.9

Explanation:

4.036/0.04 = 4036/40 = 100.9

16 14020

Q:12. When 52416 divided by 312 , the quotient is 168. What will be the quotient when 52.416 is divided by 0.0168 ?

A) 3120 B) 32.10

C) 321.0 D) 3.120

Answer & ExplanationAnswer: A) 3120

Explanation:

Given, 52416 / 312 = 168.

<=> 52416 / 168 = 312.

52.416 / 0.0168 = 524160 / 168 = 3120.

Q:13. The price of commodity X increases by 40 paise every year, while the price of commodity Y increases by 15 paise every year. If in 2001, the price of commodity X was Rs. 4.20 and that of Y was Rs. 6.30, in which year commodity X will cost 40 paise more than the commodity?

A) 2010 B) 2011

C) 2012 D) 2013

Answer & ExplanationAnswer: B) 2011

Explanation:

Suppose commodity X wil cost 40 paise more than Y after Z years. Then,

(4.20 + 0.40Z) - (6.30 + 0.15Z) = 0.40

=> 0.25Z = 0.40 + 2.10 => Z= 2.50/0.25 = 10

Therefore, X will cost 40 paise more than Y 10 years after 2001 . i.e in 2011

9 12067

Q:14. Karthik read 613 th of a book in 1st week and 59 th of the remaining book in 2nd week. If there were 100 pages unread after 2nd week, how many pages were there in the book ?

A) 404 B) 415

C) 418 D) 420

Answer & ExplanationAnswer: C) 418

Explanation:

Let the total book be 1

Then, in the 1st week 613th of book is read

i.e remaining pages = 1âˆ’613=713

in 2nd week he read 59th of it

i.e 59Ã—713=35117

Remaining pages after 2nd week = 713âˆ’35117=28117

But given remaining pages after 2nd week = 100

28x117=100

--> x = 418

The total pages in the book are 418

## Recent Posts

See All1.Â Chabahar Port, which was in the news recently, is located in which of theÂ Â following countries? a. Pakistan b. Qatar c. UAE d. Iran Â ...

1.Â _____________ carry additional features which allow the preference shareholders to claim unpaid dividends of the years in which...

1.Â How many categories of fundamental rights are guaranteed under Part III of the Indian Constitution? a. Six b. Seven c. Eight d. Nine Â ...